Motýlia záhrada

S deťmi v našej materskej škole už niekoľko rokov v letných mesiacoch pozorujeme zázračnú premenu motýľov. Aj tento rok prišla do triedy „Včielok“ čarovná škatuľka s piatimi húseničkami. Učiteľka s pomocou detí vytvorila v triede prírodovedný kútik, v ktorom pozorovali, ako sa húseničky premenia na krásne motýle Babôčky Bodliakové.

Keď sa všetky motýle vykuklili, tak im deti spríjemnili prostredie v sieťke tým, že nazbierali kvietky, konáriky, trávu a pripravili pre nich sladučký nektár z jabĺčka a pomaranča. Keďže motýľom je najlepšie vo voľnej prírode, za pekného počasia sme ich vypustili na slobodu. Niektorým sa najprv nechcelo, ale asi zacítili čerstvý vetrík a vôňu kvetov, a tak odleteli.

Také zážitkové a názorné učenie je pre deti veľkým prínosom.

Deti mohli byť malými vedátormi a so zatajeným dychom skúmať životný cyklus motýľa.

Ekopravidlo – životné prostredie

Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia sme si pripomenuli, ako sa o ňu staráme a prečo je to dôležité. Na školskom dvore sme zrealizovali tvorivé dopoludnie. Každá trieda si vybrala jedno ekopravidlo a vytvorila plagát na pomoc životnému prostrediu.

Trieda LIENOK –  Ako chránime prírodu – pravidlá ako sa nemáme správať v prírode.

Trieda MOTÝLIKOV – Stromy sú pľúca Zeme.

Trieda SLIMÁČIKOV – Šetríme papierom a chránime stromy – recyklujeme a tvoríme z odpadového materiálu.

Trieda STONOŽIEK – Produkuj na Zemi menej odpadu! – more plné smetia a vyskakujúce veľryby.

Trieda ŽABIEK – Dajme veciam druhú šancu – zo starých tričiek vyrábali funkčné tašky.

Trieda VČIELOK – Aj keď sme len malé deti,  i my vieme triediť smeti.

Trieda RYBIČIEK – Pravidlo požičiavania si vecí – zbytočne kupovať nové veci, keď si ich môžeme požičiavať.

Ako deti šikovne pracovali a aké plagáty vytvorili si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Čarovanie s hlinou

Po dlhšom prerušení spolupráce v súvislosti s COVID situáciou, sme pozvali do našej MŠ učiteľky zo ZUŠ  Irkutská.

Obsahom práce s hlinou bolo spoznávať jej vlastnosti, vtláčať vlastné stopy do hliny, tvoriť z nej čosi nové, funkčné, možno krásne, ale vždy svoje – autorské. U detí sme podporili fantáziu a zmysel pre umenie.

Všetci pracovali s obdivuhodným zanietením. Tešíme sa na ďalšie stretnutia.

Štebotavé vtáčiky – MDD

Nie je nič krajšie, ako spokojný a šťastný úsmev na tvári detí. Tie naše si ho mohli dostatočne vychutnať počas osláv svojho sviatku – MDD. Medzinárodný deň detí sme oslávili spoločne v celej materskej škole na školskom dvore, kde nám krásne slniečko hrialo a dovolila nám to aj zlepšená pandemická situácia.

Na dopravnom ihrisku deti z každej triedy zaspievali svoju obľúbenú pesničku ako „štebotavé vtáčatká“ a za odmenu dostali sladkú cukrovú vatu, farebné lopty a k tomu do triedy ozdobu – dreveného vtáčika. Šikovné učiteľky pripravili deťom na jednotlivých stanovištiach školského dvora rôzne športové súťaže pod názvom „Športujeme, cvičíme“. V závere boli všetky deti odmenené diplomom za úspešné absolvovanie zábavného dopoludnia  – Dňa detí.