Na ľudovú nôtu

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovak folk ornaments

Dňa 10. októbra sa v triede č. 4 uskutočnil deň v myšlienke spoznávania ľudovej kultúry a umenia. Už počas ranných hier a činností mali deti možnosť vyrobiť si predmety s ľudovým motívom, ako boli ľudové čelenky pre dievčatá a náramky pre chlapcov i maľovanie zdobených tanierov vodovými farbami a pastelkami. 

Vzdelávacia aktivita sa niesla v duchu ľudového umenia. Deti si prostredníctvom interaktívnej tabule priblížili ako sa kedysi žilo na území Slovenska, pomocou fotografií spoznávali zdobené ľudové domy, tradičnú prácu starých mám, ľudové kroje z nášho regiónu i ľudové tance a piesne. Počúvali hudobné nástroje – fujara, píšťala, husle a akordeón, ktoré na základe vypočutej nahrávky usporiadali pomocou obrázkovej prílohy. Pani učiteľka si pre deti pripravila aj zdobenie kroja, kde deti umiestňovali farebné ľudové vzory na základe logickej postupnosti. 

Záverom aktivity si deti samostatne vyfarbovali ľudové sukne a nohavice, kde rovnako postupovali vo vyfarbovaní podľa určeného vzoru. 

To, ako deti šikovne pracovali a aké výrobky vytvorili si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii. 🙂