Pre rodičov – ako zvládnuť nástup do MŠ

Ako zvládnuť nástup dieťaťa do materskej školy?

(pohľad psychológa)

Už onedlho sa opäť otvoria brány materských škôl a tie privítajú ďalšiu generáciu malých škôlkarov. Nástup do materskej školy je veľmi stresujúce a náročné obdobie ako pre deti, tak pre rodičov. Rodičia by však v tejto situácii mali zostať pokojní a maximálne sa snažiť ovládnuť svoje emócie a neukázať dieťaťu svoj strach, neistotu alebo dokonca stres. Pre dieťa je nástup do materskej školy obrovská životná zmena, a práve v tejto chvíli by ste mali byť jeho veľkou oporou.

Príprava

• S psychickou prípravou dieťaťa na materskú školu je potrebné začať skôr pred nástupom.
  • Slovo „škôlka” pravidelne dieťaťu opakujte v rôznych situáciách, ktoré zažíva.
  • Postupne v ňom budujte pozitívny vzťah k nej. Nikdy deti škôlkou nestrašte. Dieťa si veľmi dobre všetko, čo poviete, zapamätá a mohli by ste mu pre neho už tak náročné začiatky ešte viac sťažiť.
  • Pokúste sa mu vysvetliť, že maminka sa vracia do práce a ono pôjde do škôlky, kde si zaiste časom nájde nových kamarátov, bude sa môcť hrať s mnohými skvelými hračkami a naučí sa veľa nových vecí. Je dôležité, aby dieťa škôlku vnímalo ako niečo zaujímavé, čo treba zažiť a preskúmať.
  • Rozprávajte sa s ním o režime, aký ho v škôlke čaká a skúste ho už predtým (v rámci možností) naň pripraviť. Hlavne, čo sa týka ranného vstávania, jedla a poobedného spánku. Myslite na to, že každým malým krôčikom pomôžete jeho lepšej a aj rýchlejšej adaptácii.

Deň D

• Mnohé deti si na nový režim zvyknú omnoho rýchlejšie, akoby sme predpokladali. Avšak vy samy svoje dieťa najlepšie poznáte, a tak sa aspoň čiastočne pripravte na to, čo od prvého dňa či týždňa môžete očakávať.
  • Večer pred dňom D uložte dieťa spať skôr, aby sa zobudilo oddýchnuté a plné energie.
  • Ráno si nechajte dostatočnú časovú rezervu, aby ste sa spolu v pokoji naraňajkovali. Počas celej cesty mu rozprávajte, že ho v škôlke čakajú noví kamaráti, nové hračky a panie učiteľky, ktoré sa naňho už veľmi tešia.
  • Ak má obľúbenú hračku – mojkáčika dovoľte mu vziať si ju so sebou. Prípadne mu darujte nejakú drobnosť, niečo ako talizman, čo mu vždy pripomenie, že ho veľmi ľúbite a v sľúbenom čase sa pre neho vrátite.
  • Odložiť kŕčovito sa vás držiace a srdcervúco plačúce dieťa je zaťažkávacia skúška pre každého rodiča, snažte sa však toto lúčenie veľmi nepredlžovať.
  • Povedzte mu, ako veľmi ho ľúbite a kedy sa pre neho vrátite a odíďte.
  • Dôverujte učiteľkám, ktoré takýto scenár zažili už mnohokrát a pokúsia sa zaujať a upokojiť Vaše dieťa.
  • Prvé dni budú pre dieťa veľmi únavné, a tak mu na poobedie nepripravujte už žiadne ďalšie aktivity.
  • Nechajte ho oddýchnuť si, venujte sa mu a porozprávajte sa o tom, čo v škôlke robili.
  • Je dosť pravdepodobné, že prvé dni kvôli stresu dieťa v škôlke veľa nezje, a tak si preňho hneď pri vyzdvihnutí prichystajte nejakú malú maškrtku a na večeru mu pripravte jeho obľúbené jedlo.

Kedy sa dieťa adaptuje?

• Každé dieťa je jedinečné a na nový režim si zvyká odlišne.
  • Avšak najnáročnejšie bývajú zväčša prvé dva až tri týždne.
  • Potom si už dieťa nájde svoje miesto v kolektíve, nadväzuje nové priateľstvá, prostredie aj učiteľky sú pre neho známejšie a začína byť istejšie a sebavedomejšie.
  • Dobrým znamením je, ak mu v škôlke začne chutiť jesť a neprichádza domov vyhladované.
  • Počas celého procesu adaptácie buďte jeho veľkou oporou a snažte sa zostať vždy pokojné.
  • Pokúste sa spomenúť si na svoje detstvo a na to, aké náročné boli takéto zmeny pre vás.
  • Nezabúdajte, že aj táto neľahká etapa privykania si na nový poriadok sa raz skončí a vy už o pár týždňov budete hrdým rodičom maličkého škôlkara, ktorý

v tomto okamihu už začína písať

svoj vlastný životný príbeh …

Prajeme Vám veľa radosti a trpezlivosti    🙂