Ako zvládnuť nástup dieťaťa do materskej školy?
(pohľad psychológa)
Už onedlho sa opäť otvoria brány materských škôl a tie privítajú ďalšiu generáciu malých škôlkarov. Nástup do materskej školy je veľmi stresujúce a náročné obdobie ako pre deti, tak pre rodičov. Rodičia by však v tejto situácii mali zostať pokojní a maximálne sa snažiť ovládnuť svoje emócie a neukázať dieťaťu svoj strach, neistotu alebo dokonca stres. Pre dieťa je nástup do materskej školy obrovská životná zmena, a práve v tejto chvíli by ste mali byť jeho veľkou oporou.
Príprava
- S psychickou prípravou dieťaťa na materskú školu je potrebné začať skôr pred nástupom.
- Slovo „škôlka” pravidelne dieťaťu opakujte v rôznych situáciách, ktoré zažíva.
- Postupne v ňom budujte pozitívny vzťah k nej. Nikdy deti škôlkou nestrašte. Dieťa si veľmi dobre všetko, čo poviete, zapamätá a mohli by ste mu pre neho už tak náročné začiatky ešte viac sťažiť.
- Pokúste sa mu vysvetliť, že maminka sa vracia do práce a ono pôjde do škôlky, kde si zaiste časom nájde nových kamarátov, bude sa môcť hrať s mnohými skvelými hračkami a naučí sa veľa nových vecí. Je dôležité, aby dieťa škôlku vnímalo ako niečo zaujímavé, čo treba zažiť a preskúmať.
- Rozprávajte sa s ním o režime, aký ho v škôlke čaká a skúste ho už predtým (v rámci možností) naň pripraviť. Hlavne, čo sa týka ranného vstávania, jedla a poobedného spánku. Myslite na to, že každým malým krôčikom pomôžete jeho lepšej a aj rýchlejšej adaptácii.
Deň D
- Mnohé deti si na nový režim zvyknú omnoho rýchlejšie, akoby sme predpokladali. Avšak vy samy svoje dieťa najlepšie poznáte, a tak sa aspoň čiastočne pripravte na to, čo od prvého dňa či týždňa môžete očakávať.
- Večer pred dňom D uložte dieťa spať skôr, aby sa zobudilo oddýchnuté a plné energie.
- Ráno si nechajte dostatočnú časovú rezervu, aby ste sa spolu v pokoji naraňajkovali. Počas celej cesty mu rozprávajte, že ho v škôlke čakajú noví kamaráti, nové hračky a panie učiteľky, ktoré sa naňho už veľmi tešia.
- Ak má obľúbenú hračku – mojkáčika dovoľte mu vziať si ju so sebou. Prípadne mu darujte nejakú drobnosť, niečo ako talizman, čo mu vždy pripomenie, že ho veľmi ľúbite a v sľúbenom čase sa pre neho vrátite.
- Odložiť kŕčovito sa vás držiace a srdcervúco plačúce dieťa je zaťažkávacia skúška pre každého rodiča, snažte sa však toto lúčenie veľmi nepredlžovať.
- Povedzte mu, ako veľmi ho ľúbite a kedy sa pre neho vrátite a odíďte.
- Dôverujte učiteľkám, ktoré takýto scenár zažili už mnohokrát a pokúsia sa zaujať a upokojiť Vaše dieťa.
- Prvé dni budú pre dieťa veľmi únavné, a tak mu na poobedie nepripravujte už žiadne ďalšie aktivity.
- Nechajte ho oddýchnuť si, venujte sa mu a porozprávajte sa o tom, čo v škôlke robili.
- Je dosť pravdepodobné, že prvé dni kvôli stresu dieťa v škôlke veľa nezje, a tak si preňho hneď pri vyzdvihnutí prichystajte nejakú malú maškrtku a na večeru mu pripravte jeho obľúbené jedlo.
Kedy sa dieťa adaptuje?
- Každé dieťa je jedinečné a na nový režim si zvyká odlišne.
- Avšak najnáročnejšie bývajú zväčša prvé dva až tri týždne.
- Potom si už dieťa nájde svoje miesto v kolektíve, nadväzuje nové priateľstvá, prostredie aj učiteľky sú pre neho známejšie a začína byť istejšie a sebavedomejšie.
- Dobrým znamením je, ak mu v škôlke začne chutiť jesť a neprichádza domov vyhladované.
- Počas celého procesu adaptácie buďte jeho veľkou oporou a snažte sa zostať vždy pokojné.
- Pokúste sa spomenúť si na svoje detstvo a na to, aké náročné boli takéto zmeny pre vás.
- Nezabúdajte, že aj táto neľahká etapa privykania si na nový poriadok sa raz skončí a vy už o pár týždňov budete hrdým rodičom maličkého škôlkara, ktorý
v tomto okamihu už začína písať
svoj vlastný životný príbeh …
Prajeme Vám veľa radosti a trpezlivosti 🙂