Zopár rád pre rodičov :)

deticky

Milí rodičia,

vieme, že nástup Vášho dieťaťa do materskej školy je často náročný. Nie iba pre samotné dieťa ale niekedy aj pre rodiča, ktorý chce pre svoju ratolesť iba to najlepšie. Verte, to najlepšie chceme pre neho aj my, učitelia. 🙂 Preto Vám chceme aj týmto článkom, situáciu trošku uľahčiť.

Proces nástupu dieťaťa do materskej školy býva v prvé ráno zvyčajne namáhavý. Dieťa dostane pred prahom do triedy amok a učiteľka, ktorá má maximálny úsmev na tvári sa vám ho snaží vytrhnúť z náručia čo najrýchlejšie. Vtedy aj rodičia, najmä mamy, prežívajú toto odlúčenie ťažko. Je potrebné sa s tým s vašej strany čo najskôr vysporiadať. Čím menej pochybností budete mať vy, tým jednoduchšie sa s touto situáciou vysporiadate samy a aj vaše dieťa postupne túto skutočnosť prijme.

Ako dlho sa vaše dieťa bude prispôsobovať novému prostrediu záleží od mnohých faktorov. Od jeho veku, osobnosti, povahy ale aj rodinného prostredia. Dôležité je, aby ste spolu s učiteľmi zdieľali na problém rovnaký názor, aby ste spolupracovali a s dieťaťom hovorili. Práve vy môžete najviac uľahčiť dieťaťu nástup do novej triedy, medzi nových kamarátov. Dôležitá je včasná príprava.

Rady pre rodičov:

 1. Čo najviac sa s dieťaťom pred začiatkom škôlky rozprávajte o tom, prečo je škôlka pre detičky dôležitá a dobrá, že sa tu naučia množstvo nových vecí, spoznajú nových kamarátov a môžu sa hrať s cudzími hračkami. Pozitívne ho motivujte.
 2. Skúste aplikovať dostatočne vopred ( aj niekoľko mesiacov ) režim, ktorý bude škôlka vyžadovať. Týka sa to predovšetkým vstávania a stravovania.
 3. Navštívte škôlku počas leta niekoľko krát ( i bezprostredne pred prvým septembrom ), aby dieťa vstupovalo do relatívne známeho prostredia. Čiastočne tým eliminujete neistotu.
 4. Hovorte detailne o režime, ktorý škôlka vyžaduje. Dieťa to potrebuje vedieť.
 5. Ak vám to situácia umožňuje, pokúste sa zoznámiť a spriateliť s deťmi, ktoré nastúpia do vašej triedy ešte pred začiatkom roka. Prípadne sa skúste dohodnúť so starým kamarátom dieťaťa a nastúpiť do rovnakej škôlky.

Prvé týždne nástupu dieťaťa do materskej školy sú pre neho stresujúce. V tomto období prechádza často 3 základnými vývojovými fázami, pričom každá trvá približne týždeň.

 1. V orientačnej fáze sa dieťa stáva pozorovateľom nového prostredia, ľudí, pravidiel a aktivít, ktorých súčasťou sa stáva. Býva málo výrečné a kontaktné voči svojmu okoliu a snaží sa spracovať všetky podnety zo svojho okolia. V tomto období sa väčšinou nechce ani hrať a nechutí mu jesť, nakoľko je vo veľkom strese.Rady pre rodičov:Ranné lúčenie s množstvom kriku a plaču je pre všetkých veľmi náročné. Toto obdobie proste musíte vydržať a dôverovať skúseným učiteľkám.
 • vždy sa veľmi rýchlo rozlúčte. Nedávajte dieťaťu ani na sekundu pocítiť, že by mohlo odísť s vami.
 • pokiaľ dieťa chytí záchvat, musíte ho uistiť, že napriek tomu budete musieť odísť  a ono aj tak musí zostať v škôlke. Je jasné, že ste v šoku a možno ste u svojho dieťaťa obdobný záchvat ešte nevideli, ale musíte pozbierať sily a ísť. Hovorte s ním však o tejto situácii aj pred tým, ako nastane, keď je dieťa pokojné.
 • aj v prípade, že sa vám zdá situácia neúnosná a pre všetkých veľmi vyčerpávajúca, dochádzku nesmiete prerušiť, lebo by ste sa ocitli na úplnom začiatku.
 • darujte mu nejakú drobnosť, napríklad srdiečko alebo macíka, ktorý bude symbolizovať, že ho veľmi ľúbite a vždy sa pre neho vrátite.
 • dieťatku nedávajte po škôlke žiadne ďalšie aktivity, bolo by preťažené. Potrebuje si oddýchnuť a svoj stres odfiltrovať v pokojnom domácom prostredí.
 • nakoľko deti veľmi málo prípadne vôbec v škôlke nechcú jesť, ich nervozita, prípadne plačlivosť sa zvyšuje aj kvôli tomu. Majte po príchode do škôlky pripravený malý snack, ktorý má rád a potlačte tak ďalšiu vlnu nervozity z vášho stretnutia. Z detí zvykne opadnúť stres a po uvoľnení sa opäť rozplačú. Snack, ktorý má rád či obľúbená hračka ho určite potešia.
 • hovorte o jeho strachu a úzkosti. Snažte sa zistiť, čoho konkrétne sa dieťa bojí. Má strach, že sa nevrátite? Ublížil mu niekto? Alebo nevie, kde je toaleta? Ak raz presne definujete, čoho sa dieťa bojí, dokážete proti týmto jeho obavám v spolupráci s učiteľkou ľahšie bojovať.
 • poproste učiteľku, aby si dieťa mohlo vziať do škôlky svoju najobľúbenejšiu hračku. Bude mu dávať pocit bezpečia a istoty pokiaľ sa navrátite.

2. Kontaktná fáza predstavuje obdobie, kedy sa snaží dieťa o svoje presadenie v kolektíve. Hľadá si svoje miesto a upútava na seba pozornosť. Všíma si, čo je pre rovesníkov zaujímavé a snaží sa získať si ich priazeň. Dieťa je komunikatívnejšie, hravejšie, no stále veľmi vyčerpané zo spracúvania nových podnetov. Musí si zvykať na nové povahy spolužiakov, zvládať riešenia konfliktov pod vedením učiteľky. V prítomnosti rodičov môže byť plačlivejšie a pôsobiť nevyrovnane. Rodič by mal tieto nálady zvládať bez väčších emócií a chápať, že na dieťa je počas dňa kladená veľká záťaž.

3. Vo fáze ukľudnenia dieťa sa stáva vyrovnanejšie, je menej plačlivé a chápe pravidlá materskej školy. Prejavuje svoju náklonnosť, napodobňuje iné deti a prehlbuje priateľstvá. Priestory školy sú pre neho známe a upokojenie umožňuje štandardné stravovanie. Určite s ním však o všetkom komunikujte, aby opäť nezostalo zneistené.

Kto prežil nástup svojich detí do škôlky, vie že každé to prežívalo úplne inak. Nestanovujte si preto žiadny limit a neporovnávajte vaše dieťa s inými. Pamätajte, že každé dieťa je jedinečné a má iné povahové črty a predispozície. Niektoré deti fyzické prejavy úzkosti či  teatrálne záchvaty vôbec nemajú. U iných sa objavia na pár dní a u ďalších môžu pretrvávať týždne. Nakoniec si však zvykne a vy budete mať radosť, že ste ho podporovali najlepšie ako ste vedeli.

plot

by eduworld.sk